Surface Laptopy v roce 2026: modely a jejich životnost. Který si vybrat?

Microsoft v roce 2026 představil druhou edici 13palcového Surface Laptopu (v prodeji od 13. října) a Surface Laptop Ultra (od 16. října). Vedle modelů se Snapdragonem X2 a firemních verzí s Intelem tak do rodiny Surface Laptopů přibyl čip od třetího výrobce, NVIDIA. Název modelu už sám o sobě nestačí k tomu, abyste věděli, jaký notebook kupujete.

Který se hodí pro vaši práci? A změní na tom nové modely něco? Při výběru rozhodují tři skutečnosti. Podle zveřejněných odhadů Microsoftu pro rok 2026 připadá na výrobu notebooku přibližně 69 až 75 % emisí za celý jeho životní cyklus. Úspornější čip proto sám o sobě neznamená, že výměna funkčního notebooku prospěje životnímu prostředí. Zlepšila se také dostupnost oprav a délka podpory, takže i notebook z posledních let může sloužit déle. Pro běžnou práci je repasovaný Surface Laptop z posledních let dobrou volbou; pro koupi nového byste měli mít konkrétní důvod.

Repasovaný notebook na refurbed prochází odbornou kontrolou, čištěním a repasí. Vztahuje se na něj záruka nejméně 12 měsíců. V nabídce najdete Surface Laptop 4 a Surface Laptop 5; další modely najdete mezi repasovanými notebooky Microsoft.

Podíváme se na jednotlivé modely, termíny jejich uvedení, možnosti oprav, délku podpory i údaje Microsoftu o emisích. Ať máte při výběru z čeho vycházet.

Surface Laptop Ultra: co je potvrzené a co zatím nevíme

Microsoft představil Surface Laptop Ultra 31. května, předobjednávky spustil 7. října a prodej začíná 16. října 2026. Jde o novou větev rodiny Surface Laptopů, ne o další číslovanou generaci běžného modelu.

Čip a paměť: NVIDIA RTX Spark N1X spojuje procesor s architekturou Arm a grafiku Blackwell. Existují dvě verze: s 18 jádry CPU a 5 120 jádry GPU, nebo s 20 jádry CPU a 6 144 jádry GPU. Procesor a grafika sdílejí 24 až 128 GB paměti.

Konstrukce a baterie: 15palcový dotykový mini-LED displej, hmotnost kolem 2 kg a tloušťka pod 18 mm. Podle testů Microsoftu vydrží notebook až 15 hodin přehrávání videa uloženého v notebooku (měřeno na předprodukčním modelu) nebo 12 hodin prohlížení webu.

Tři reklamní údaje potřebují vysvětlení. Uváděný jeden petaflop je teoretický výkon při velmi nízké numerické přesnosti (FP4 s řídkými výpočty), nikoli rychlost při běžné práci. Nelze ho ani porovnávat s hodnotou NPU jiného notebooku. Údaj 128 GB označuje veškerou sdílenou paměť, ke které grafický procesor nemá přístup v plném rozsahu. Model se 120 miliardami parametrů uložených po čtyřech bitech potřebuje přibližně 60 GB, a to ještě před započtením nároků softwaru a operačního systému. Nelze tedy předpokládat, že tak velký model poběží na 24GB verzi. To vyplývá z výpočtu, nikoli z praktického testu.

Co zatím nevíme:

Uhlíková stopa: pro žádnou konfiguraci Ultra se nepodařilo najít odhad emisí za celý životní cyklus. Verze s 24 a 128 GB proto nelze porovnat.

Spotřeba při práci: chybí nezávislé měření při dlouhodobém renderování, provozu lokální AI nebo práci AI agentů. Výkon 140W nabíječky nevypovídá o obvyklé spotřebě notebooku.

Výrobní náklady: není k dispozici ověřený seznam součástek, údaj o výtěžnosti výroby čipu ani o nákladech v továrně. Z prodejní ceny proto nelze vyčíst, kolik stojí výroba notebooku.

Opravy v praxi: neznáme ceny dílů, dobu vyřízení oprav ani údaje o skutečné životnosti.

Chemické látky a konec životnosti: souhrnná uhlíková stopa nevypovídá o chemických rizicích ani o tom, co se s notebooky stane po jejich sběru.

Pokud zvažujete, zda počkat, termínům se věnuje průvodce koupí Surface Laptop Ultra.

Ostatní Surface Laptopy z roku 2026

Číslo generace samo o sobě neprozradí, jaký má notebook procesor, jak je velký ani komu je určený. Modely je proto potřeba rozlišovat přesněji.

13palcový, druhá edice (v prodeji od 13. října): šestijádrový Snapdragon X2 Plus, 16 nebo 24 GB paměti a vyjímatelné úložiště UFS s kapacitou 256 nebo 512 GB.

13,8palcový a 15palcový, osmá edice: desetijádrový Snapdragon X2 Plus nebo dvanáctijádrový X2 Elite, až 64 GB paměti a vyjímatelný SSD s kapacitou až 1 TB. Patnáctipalcový model má také čtečku karet microSD.

Firemní modely s Intelem: čipy Intel Core Ultra 5 nebo X7 Series 3, Windows 11 Pro a displej s úhlopříčkou 13,8 nebo 15 palců.

Pozor zejména na čtyři rozdíly:

13 palců není 13,8 palce. Jde o odlišné modely s jinými čipy a úložišti.

K číslu generace patří i název čipu. Sedmá edice zahrnuje firemní modely s Intelem i modely se Snapdragonem. Třináctipalcový firemní model s Intelem je zase samostatný notebook.

Windows u modelu Ultra. Spotřebitelská verze s 24 GB paměti má Windows 11 Home, verze s 32 GB a více Windows 11 Pro. Firemní Ultra má Windows 11 Pro i při 24 GB.

UFS není SSD a dotykový displej neznamená podporu pera. Vyjímatelné úložiště třináctipalcového modelu je jiný modul než SSD ve větších modelech. U nových notebooků s klasickým víkem výrobce uvádí dotykové ovládání; pro práci s perem je určen Laptop Studio.

Modely se Snapdragonem a RTX Spark používají Windows pro architekturu Arm. Nejlépe na nich fungují aplikace napsané přímo pro Arm. Překladová vrstva Prism spustí řadu aplikací pro x86 a x64, ovladače však potřebují verzi pro Arm64. Některé starší nástroje, zásuvné moduly a hry s nekompatibilní ochranou proti podvádění nefungují. Grafika NVIDIA na tom u modelu Ultra nic nemění: i jeho procesor používá Arm. Před výběrem si proto ověřte kompatibilitu důležitých aplikací a periferií. Notebooky s Intelem spouštějí software pro x86 přímo, takže tuto otázku řešit nemusíte. Mezi repasovanými notebooky Microsoft najdete několik generací s Intelem.

Jak často Microsoft uvádí nový Surface Laptop?

Microsoft nemá pro nové Surface Laptopy pevný harmonogram. V roce 2026 přicházely novinky postupně: 19. května firemní modely s Intelem, 31. května představení Ultra, 16. června běžné modely se Snapdragonem X2, 23. září druhá edice 13palcového modelu a 7. října předobjednávky Ultra.

Konference i aktualizace softwaru mají vlastní harmonogram. Vývojářská konference Build proběhla 2.–3. června, konference Ignite pro IT se koná 17.–20. listopadu. Windows 11 dostává jednu funkční aktualizaci ročně (verze 26H2 vyšla 29. září) a bezpečnostní aktualizace každý měsíc. Označení 26H1 neznamená, že funkční aktualizace vycházejí dvakrát ročně: podle Microsoftu jde o podporu nových zařízení z počátku roku 2026.

2019, Laptop 3: přibyla 15palcová varianta, verze s AMD, USB-C a vyjímatelný SSD.

2021, Laptop 4: při zachování stejné konstrukce nabízel v obou velikostech procesory Intel i AMD.

2022, Laptop 5: používal už jen procesory Intel 12. generace a nabídl Thunderbolt 4.

2023, Laptop Studio 2: spojil čipy Intel a NVIDIA se sklápěcím displejem, který lze nastavit do poloh pro práci s perem.

Ultra navíc není prvním Surfacem s grafikou NVIDIA. Tu nabízel už Surface Book v roce 2015.

Pokud čekáte na příští model, nevíte, kdy vyjde, protože Microsoft nové modely neuvádí podle pevného harmonogramu. Ani stáří generace mnoho neřekne o tom, zda vám notebook stále vyhovuje. Na refurbed najdete repasované modely Laptop 3, Laptop 4 a Laptop 5.

Repasovaný Microsoft Surface Laptop 3

Surface Laptop 3, 4, 5 a Studio 2 vedle sebe


Rok uvedení
2019

Procesor
Intel Core i5-1035G7

Počet jader
4

Typ paměti
LPDDR4X

Úhlopříčka displeje
13,5 palce

Hmotnost
1,25 kg

Konektory
USB-C, USB-A, audio konektor

Bluetooth
5.0
vs.
Od 10 945 Kč

2021

Intel Core i5-1135G7

4

LPDDR4

13,5 palce

1,29 kg

USB-C, USB-A, audio konektor

5.0
vs.
Od 16 725 Kč

2022

Intel Core i5-1235U

10

LPDDR5

13,5 palce

1,27 kg

Thunderbolt 4, USB-C, audio konektor

5.1

2023

Intel Core i7-13700H

14

LPDDR5X

14,4 palce

1,98 kg

2× Thunderbolt 4, USB-A, audio konektor

5.3

Opravitelnost a podpora Surface Laptopů: co se změnilo

Na životnost notebooku má vliv i to, zda ho lze otevřít, opravit a průběžně aktualizovat.

iFixit ohodnotil původní Laptop (2017) 0 bodů z 10, Laptop 3 (2019) 5 bodů z 10 a Laptop 7 (2024) 8 bodů z 10. Model z roku 2024 má odnímatelný spodní kryt, baterii připevněnou šrouby a QR kódy s odkazy na servisní návody.

Ultra (2026): Microsoft uvádí baterii, SSD, ventilátory, displej a konektory mezi servisními díly. Procesor a paměť jsou součástí sestavy základní desky. Nezávislé hodnocení opravitelnosti zatím není známé.

Vyjímatelný SSD ještě neznamená vyjímatelnou paměť. Hodnocení 0, 5 a 8 bodů se navíc týká opravitelnosti, nikoli šetrnosti k životnímu prostředí: notebook s osmi body z deseti není osmkrát udržitelnější.

Délka podpory je stejně důležitá jako přístup k součástkám. Minimální doba podpory ovladačů a firmwaru od Microsoftu se prodloužila ze čtyř let u zařízení uvedených před 1. lednem 2021 na šest let u pozdějších modelů. Na Laptop 3 se tedy vztahuje starší minimum, na Laptop 4, Laptop 5 a Studio 2 novější. Podle zveřejněných termínů končí podpora Laptopu Studio 2 dne 3. října 2029 a Laptopu 7 se Snapdragonem dne 10. září 2030. Jsou to termíny pro ovladače a firmware, nikoli příslib dostupnosti všech dílů a aplikací až do uvedených dat.

Na refurbed najdete Surface Laptop 3 i Laptop Studio 2. Prvního se týká uvedené hodnocení opravitelnosti, druhého datum konce podpory.

Lokální AI na Surface Laptopu: přínosy i omezení

Microsoft v říjnu představil hybridní přístup k AI: úlohy mohou běžet na notebooku nebo v cloudu, přičemž AI agenti mají oddělené prostředí a kontrolu identity. Microsoft Execution Containers jsou ve Windows 11 obecně dostupné; aplikaci Muse od Mety pro Windows Microsoft zatím popisuje jako chystanou novinku. Ukázka při představení produktu ještě nedokazuje, že každá oznámená funkce už je nainstalovaná na každém počítači.

Po hardwarové stránce přibyly dvě věci. Modely se Snapdragonem mají NPU s výkonem 80 TOPS, tedy samostatný blok pro AI, nikoli ukazatel celkové rychlosti notebooku. Ultra je zaměřený na velké modely běžící přímo v počítači.

Náklady a kontrola: při lokální AI se část výdajů může přesunout od poplatků za využívání cloudové AI (tokenů) k vlastnímu hardwaru, elektřině a údržbě. Nad některými daty také máte přímější kontrolu. Ultra může sloužit jako osobní notebook pro provoz AI agentů nebo jako domácí pracovní stanice pro velké modely. Mění se tím místo spotřeby energie i to, komu patří potřebné vybavení. Infrastruktura nemizí, jen se přesouvá k vám.

Jak férově porovnat uhlíkovou stopu: srovnávejte stejný dokončený úkol se stejnou kvalitou výsledku. Započítejte spotřebu notebooku, spotřebu cloudu včetně provozu zázemí datového centra, přenosy po síti, případný nákup dalšího hardwaru i trénování modelu na obou stranách. Menší lokální model s horším výsledkem není rovnocenný jen proto, že potřebuje méně wattů. Pokud už notebook vlastníte, občasná lokální úloha znamená hlavně další spotřebu elektřiny. Jestli si kvůli ní pořídíte Ultra, do výpočtu patří i část emisí z jeho výroby.

Paměťovým nárokům se věnuje průvodce kolik paměti potřebuje lokální AI.

Který Surface Laptop vám sedne: nový, nebo repasovaný?

Záleží na tom, k čemu notebook potřebujete.

Běžná práce, studium a kancelářské aplikace: repasovaný Surface Laptop 5 nebo Surface Laptop 4. Oba spouštějí software pro x86 přímo; Laptop 5 má navíc Thunderbolt 4.

Kreslení perem, skicování a tvůrčí práce: Laptop Studio 2 se sklápěcím displejem a polohami pro práci s perem. Podle zveřejněného termínu má podporu ovladačů a firmwaru do 3. října 2029. U nových notebooků s klasickým víkem výrobce uvádí dotykové ovládání; to nenahradí konstrukci a podporu pera u Studia. Dostupnost se mění, proto si ověřte konkrétní nabídku.

Novější čip a hardware pro AI přímo v notebooku: nové modely se Snapdragonem. Nejdřív si ověřte kompatibilitu aplikací a ovladačů. Údaje o výkonu a výdrži baterie pocházejí z testů Microsoftu.

Velké lokální modely AI ve Windows: Ultra. Kdy ho koupit, rozebírá průvodce koupí Surface Laptop Ultra.

Nejste si jistí potřebnou kapacitou: vyberte ji podle nejnáročnějšího úkolu, který pravidelně řešíte, a podle toho, kolik let si chcete notebook nechat. Každé navýšení kapacity totiž znamená další emise z výroby. Podle tabulky Microsoftu má nejvyšší konfigurace Laptopu 7 za celý životní cyklus přibližně o 35 % vyšší uhlíkovou stopu než nejnižší.

Nové modely nabízejí novější čipy (Microsoft ve vlastním benchmarku uvádí až o 58 % rychlejší grafiku), jemnější 15palcový displej a NPU s výkonem 80 TOPS pro AI přímo v notebooku. Starší modely mají výhodu v kompatibilitě softwaru a dohledatelných údajích o opravách a podpoře. Jejich koupě navíc nevyžaduje výrobu nového notebooku.

Každý notebook na refurbed prochází odbornou repasí a vztahuje se na něj záruka nejméně 12 měsíců. Můžete si ho také 30 dní zdarma vyzkoušet.

Repasovaný Microsoft Surface Laptop 4, 15palcový model

Uhlíková stopa Surface Laptopů: kde emise vznikají

Následující čísla jsou odhady Microsoftu pro konkrétní referenční konfigurace. Zahrnují notebook, napájecí zdroj a obal za předpokládanou dobu používání, u novějších modelů 4,5 roku. Nejde o měření vašeho notebooku. Pro Ultra se nepodařilo najít údaje za celý životní cyklus, proto jeho hodnoty neuvádíme.

Kde emise vznikají: referenční 13,8palcový model se Snapdragonem z roku 2026 (16 GB, 512 GB) má celkovou stopu 154 kg CO₂e. Z toho na výrobu připadá 115 kg, na dopravu 22 kg, na používání 17 kg a na konec životnosti méně než 1 kg. Výroba tak tvoří přibližně 75 % celku; u referenčních konfigurací z roku 2026 jde přibližně o 69 až 75 %. Započítávají se do ní suroviny, čipy a paměť (továrna na čipy spotřebovává velké množství elektřiny, procesních plynů a chemikálií), konstrukční díly i konečná montáž.

Starší údaje je nutné číst opatrně: profil Microsoftu pro Laptop 4 (2021, Intel i5, 8 GB, 256 GB) uvádí celkem 145 kg při předpokládaných třech letech používání. U Laptopu 5 (2022, Intel i7, 16 GB, 256 GB) jde o 255 kg za 4,5 roku a u 13,8palcového modelu z roku 2026 o 154 kg za 4,5 roku. Liší se konfigurace, předpokládaná životnost i metody. Výpočet pro 4,5 roku navíc předpokládá o 50 % delší používání než výpočet pro tři roky. Tato tři čísla proto neukazují vývoj v čase.

Srovnatelnější dvojice: při stejné velikosti, 16 GB paměti, 512 GB úložiště a životnosti 4,5 roku klesá odhad pro 13,8palcový Laptop se Snapdragonem z 204 kg (Laptop 7 z roku 2024) na 154 kg v roce 2026, tedy o 24,5 %. U 13,8palcového firemního modelu s Intelem činí pokles 15,6 %. Jde o výpočty z odhadů Microsoftu; nedokazují, že pokles způsobil čip.

Jak číst ekologická tvrzení:

O 40 % méně: model z roku 2026 se srovnává s hypotetickou verzí téhož notebooku vyrobenou bez jeho opatření pro udržitelnost, ne s loňským modelem.

Konstrukce z 66 % z recyklovaných materiálů: údaj pro Ultra for Business se týká pouze vyjmenovaných konstrukčních sestav. Jedna využívá recyklovaný hliník, magnety recyklované prvky vzácných zemin. Neznamená to, že je z recyklovaných materiálů 66 % celého notebooku.

100 % recyklovaného kobaltu: jde o podíl kobaltu v baterii, nikoli o podíl na hmotnosti baterie nebo celého notebooku.

Recyklované materiály a bezuhlíková elektřina: recyklovaný obsah může pocházet z odpadu při výrobě, nikoli ze starých notebooků. Bezuhlíková elektřina zahrnuje i ověřené certifikáty. Z toho neplyne, že každý krok výroby čipů probíhal každou hodinu s využitím elektřiny bez uhlíkových emisí.

Elektroodpad: podle UNITAR vzniklo v roce 2022 na světě 62 milionů tun elektroodpadu a pouze u 22,3 % byl doložen formální sběr a recyklace. Tato čísla se týkají elektroniky na celém světě, nikoli Microsoftu. Nižší uhlíková stopa navíc sama o sobě nedokazuje nižší toxicitu, méně chemického odpadu ani menší spotřebu surovin.

Dokážou úspory energie u nového Surface Laptopu vyrovnat emise z jeho výroby?

I vyšší kapacita má svou stopu: v tabulce Microsoftu pro 13,8palcový Laptop 7 má verze s 16 GB paměti a 256 GB úložiště celkovou stopu 190 kg, verze s 16 GB a 1 TB 232 kg a verze s 64 GB a 1 TB 257 kg. Nejvyšší konfigurace má za celý životní cyklus přibližně o 35 % vyšší stopu než nejnižší. Výpočty předpokládají stejné používání a nelze je vztáhnout na Ultra se 128 GB. Vyšší kapacita se přesto může vyplatit, pokud zabrání předčasné výměně notebooku: rozhodující je, zda delší životnost vyváží dodatečné emise z výroby.

Příklad výpočtu při výměně: na výrobu a dopravu 13,8palcového modelu z roku 2026 připadá hned na začátku 115 + 22 = 137 kg CO₂e. Nejde o údaj pro Ultra. Vydělte tuto hodnotu emisemi z elektřiny, které nový notebook každý rok ušetří. Při ilustrativní hodnotě 0,40 kg CO₂e na kWh by roční úspora 5 kWh vyrovnala počáteční emise přibližně za 68,5 roku, úspora 20 kWh za 17 let a úspora 100 kWh za 3,4 roku. Úspory i emisní faktor elektřiny jsou hypotetické. Výpočet předpokládá, že si pořídíte nový notebook navíc, dosavadní přestanete používat a stejnou práci budete dělat na novém. Nezahrnuje opravy, likvidaci ani využití cloudu.

Pro představu: podle standardního modelu používání od Microsoftu spotřebuje každý z těchto notebooků 6,3 až 13,0 kWh za rok. Úspora 20 kWh ročně je tedy vyšší než celá roční spotřeba kteréhokoli uvedeného profilu. Dlouhé a náročné úlohy jsou jiný případ; standardní údaj navíc neříká, kolik elektřiny spotřebuje AI.

Doba používání: pokud 137 kg rozpočítáte na šest let používání místo tří, klesne počáteční podíl ze 45,7 na 22,8 kg za rok. Emise, které už vznikly, tím nezmizí.

Notebook, který už byl vyroben: u repasovaného Surface Laptopu už emise z výroby vznikly a každý další rok používání snižuje jejich roční podíl. Jde o úvahu, ne o naměřenou úsporu. Příkladem je repasovaný Surface Laptop 5.

Samostatná studie: údaje Fraunhofer Austria o úsporách při koupi repasovaného Surface Laptopu 3 oproti novému ekvivalentu vycházejí z vlastní metody. K číslům Microsoftu je proto nepřičítáme ani je s nimi nesrovnáváme.

↓ Surface Laptop 3 (128 GB): UŠETŘENO 286,6 kg CO₂e | 72 947,8 l vody | 1 337,9 g elektroodpadu

Na základě vědeckého výzkumu Fraunhofer Austria; výpočtový model ověřen podle norem ISO 14040/14044.

Časté otázky k Surface Laptopům

Je Surface Laptop Ultra běžný Surface Laptop a kdy se začne prodávat?

Ne. Je to samostatná větev s čipem NVIDIA RTX Spark a 24 až 128 GB sdílené paměti, zatímco současné běžné modely používají čipy Snapdragon X2. Předobjednávky začaly 7. října 2026 a prodej začíná 16. října. Zda se vyplatí počkat, rozebírá průvodce koupí Surface Laptop Ultra.

Jak často Microsoft vydává nový Surface Laptop?

Pevný harmonogram nemá. V roce 2026 oznámil novinky v květnu, červnu, září a říjnu. Build a Ignite jsou každoroční konference a Windows 11 dostává jednu funkční aktualizaci ročně.

Vyrovná novější Surface Laptop emise spojené s výměnou?

U funkčního notebooku jen zřídka. Podle profilu Microsoftu z roku 2026 představují výroba a doprava 13,8palcového Laptopu 137 kg CO₂e. Při roční úspoře 20 kWh a hodnotě 0,40 kg CO₂e na kWh by jejich vyrovnání trvalo přibližně 17 let. Jde o ilustrativní výpočet, nikoli naměřený výsledek.

Dá se Surface Laptop opravit?

Novější modely ano. iFixit ohodnotil původní Laptop 0 body z 10, Laptop 3 pěti a Laptop 7 osmi body z 10. U modelu Ultra Microsoft uvádí baterii, SSD, ventilátory, displej a konektory jako servisní díly; paměť je součástí základní desky.

Znamená 66 % recyklovaných materiálů, že jsou z nich dvě třetiny notebooku?

Ne. Údaj Microsoftu pro Ultra for Business se vztahuje jen na vyjmenované konstrukční sestavy, například na jednu s recyklovaným hliníkem a na magnety s recyklovanými prvky vzácných zemin. Netýká se celého notebooku.

Vyplatí se ještě koupit repasovaný Surface Laptop 5?

Pro běžnou práci ano. Díky procesoru Intel na něm běží běžné aplikace pro Windows. Protože byl uveden po lednu 2021, vztahuje se na něj šestiletá minimální podpora ovladačů a firmwaru od Microsoftu. Na refurbed najdete Surface Laptop 5 po odborné repasi se zárukou nejméně 12 měsíců. Součástí nabídky je 30 denní zkušební verze zdarma. Stupně stavu produktu popisují pouze vzhled.

Najděte svůj repasovaný Surface Laptop

Prohlédněte si nabídku a najděte Surface, který se hodí k vaší práci. Každý prošel odbornou repasí a vztahuje se na něj záruka nejméně 12 měsíců. Můžete si ho také 30 dní zdarma vyzkoušet.

Repasovaný Microsoft Surface Laptop 4

Přihlas se k odběru našich novinek a ušetři 400 Kč!

Už nikdy nepromeškej žádnou nabídku.

Informace o použití osobních údajů najdeš v našich Zásadách ochrany osobních údajů.